Վեդու ջրամբարի պատվարի շինարարությունն ավարտական փուլում է | Նորություններ | ATDF
ՀՀ կառավարության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության համաֆինանասավորմամբ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով իրականացվող Վեդու ջրամբարի պատվարի շինաշխատանքներն ավարտական փուլում են։ Աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի (ՀՏԶՀ) տնօրեն Սարգիս Բաղինյանի ուղեկցությամբ, Վեդու ջրամբարի պատվարի և օժանդակ կառուցվածքների և ոռոգնման համակարգերի շինհրապարակ էին այցելել Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) Հարավային Կովկասի գրասենյակի տնօրեն Դելպի Ֆաննին։ Ծանոթանալով շինաշխատանքներին` դեսպանը հույս է հայտնել, որ շուտով ինքը կտեսնի նաև ջրամբարի ավարտը։ Դեսպանը կարևորել է շինարարության տեմպերի, ինչպես նաև աշխատողների անվտանգության կանոնների պահպանումը։ ԶՖԳ Հարավային Կովկասի գրասենյակի տնօրեն Դելպի Ֆաննին էլ իր հերթին նշել է, որ բոլոր ջանքերը պետք է համատեղել, որպեսզի շուտ տեսանելի լինեն Հայաստանի գյուղատնտեսության համար կարևոր ծրագրի արդյունքները։ Տարածքային զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Սարգիս Բաղինյանը նշեց, որ վստահ են` եթե ոչ ժամանակից շուտ, ապա ծրագիրը կավարտվի ճիշտ ժամանակին։ «Վեդու ջրամբարի շինարարությունն իրականացնող «Սահակյանշին» կազմակերպությունը ջանք չի խնայում, որպեսզի իր պարտավորություններն իրականացնի ժամանակին»,- հավաստիացրել է Սարգիս Բաղինյանը։ Առաջիկայում շինարարարական կազմակերպությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում կփորձարկի նաև ջրամբարի ջրթող փականներն ու բարեհաջող փորձարկումից հետո դրանք կտեղափոխվեն ու կտեղադրվեն խողովակների վրա։
Տարածքային զարգացման հիմնադրամի տնօրենը հյուրերին է ներկայացրել նաև հիմնադրամի կողմից իրականացվող ջրամաբարաշինական մեկ այլ՝ «Կապսի» ջրամբարի ծրագիրը։ Երկու խոշորածավալ ծրագրերից բացի, հյուրերին է նեկայացվել Ասիական բանկի աջակցությամբ հիմնադրամի միջոցով իրականացվող Սեյսմիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման ծրագրով արդեն իսկ հաստատված 106 դպրոցների կառուցման գործընթացը, ինչպես նաև հստակեցման փուլում է գտնվում այն մանկապարտեզների և դպրոցների ցանկը, որոնք դեռ պետք է կառուցվեն ՀՏԶՀ միջոցով։
Սարգիս Բաղինյանը նշել է, որ հիմնադրամը ծրագրեր է իրականացնում մի քանի՝ զբոսաշրջության, համայնքապատկան շենքերի տանիքներին արևային ֆոտովոլտային կայնների տեղադրման, համայնքներին բազմաֆունկցիոնալ տեխնիկայի տրամադրման ուղղություններով։
Բացի դա սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման (ՍՆՏԶ) ծրագրի շրջանակում համայնքներում իրականացվում են առաջնային խնդիրների լուծման ծրագրեր՝ մանկապարտեզների, դպրոցների, խմելու ջրի ջրամատակարարման և ջրահեռացման, ինչպես նաև ոռոգման ջրագծերի կառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքներ։ Դեռևս 1996-ից սկսած նշված ծրագրով Համաշխարհային բանկի, ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության, Շվեդիայի զարգացման գործակալության աջակցությամբ միայն ՍՆՏԶ ծրագրով Հայաստանի 398 բնակավայրում իրականացվել է 1014 ենթակառուցվածքների վերականգնման ծրագիր, իսկ 2015-ից սկսած 70 խոշորացված համայնքում տեխնիկայի վերազինման ծրագիր։

Строительство плотины Ведиского водохранилища находится на завершающей стадии. | Новости | ATDF
Строительные работы по строительству плотины Ведуского водохранилища, которые софинансируются правительством РА и Французским агентством развития через Фонд территориального развития Армении, находятся на завершающей стадии. С целью ознакомления с работами в сопровождении Саргиса Багиняна, директора Фонда территориального развития Армении, Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Оливье Декотиньи и директора Южно-Кавказского офиса Французского агентства развития Дельпи Фанни посетила строительную площадку плотины Ведуского водохранилища, вспомогательных сооружений и ирригационных систем. Ознакомившись со строительными работами, посол выразил надежду, что вскоре и он увидит завершение строительства водохранилища. Посол подчеркнул важность соблюдения темпов строительства, а также правил безопасности работников. Дельпи Фанни, директор Южно-Кавказского офиса, в свою очередь отметила, что необходимо объединить все усилия, чтобы результаты важного для сельского хозяйства Армении проекта можно было увидеть как можно скорее. Директор Фонда регионального развития Саргис Багинян заявил, что они уверены, что проект будет завершен в срок, если не раньше срока. "Организация "Саакяншин", осуществляющая строительство Ведуского водохранилища, не жалеет усилий для выполнения своих обязательств в срок", - заверил Саргис Багинян. В ближайшее время строительная организация также проведет испытания водяной арматуры водохранилища в Исламской Республике Иран, и после успешных испытаний они будут перемещены и установлены на трубы.
Директор Фонда территориального развития также представил гостям еще один проект строительства водохранилища, реализуемый фондом – водохранилище «Капси». Помимо двух масштабных проектов, гостям был продемонстрирован ход строительства 106 школ, уже одобренных Программой повышения уровня сейсмической безопасности, реализуемой через Фонд Азиатского банка, а также список детских садов и школ, которые будут еще предстоит построить с помощью ФТРА.
Саргис Багинян отметил, что фонд реализует проекты в нескольких направлениях: туризм, установка солнечных фотоэлектрических установок на крышах общественных зданий, предоставление общинам многофункционального оборудования.
Кроме того, в рамках программы «Социальные инвестиции и местное развитие» (SILD) в общинах реализуются проекты решения первоочередных проблем: строительство и капитальный ремонт детских садов, школ, питьевого водоснабжения и канализации, а также оросительных водопроводов. С 1996 года при поддержке Всемирного банка, Агентства США по международному развитию и Шведского агентства развития было реализовано 1014 проектов восстановления инфраструктуры в 398 населенных пунктах Армении, а с 2015 года реализована программа модернизации оборудования в 70 расширенных сообществ.