Վերաբացվել է վերակառուցված Երևանի թիվ 116 հիմնական դպրոցը | Նորություններ | ATDF
300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ կառուցելու ծրագիրն ամենևին էլ կրթական չէ, այն մեր պետականության հավիտենությունն ապահովելու ծրագիր է.
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել հանրապետությունում նոր կառուցված դպրոցներում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին:
Վարչապետի առաջին կանգառը եղել է Երևանի թիվ 116 հիմնական դպրոցը, որը կառուցվել է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի կողմից իրականացվող դպրոցների «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի» շրջանակում ՀՏԶՀ-ի միջոցով: Դպրոցի նախագծային աշխատանքները մեկնարկել են 2019 թ. փետրվարից, շինարարական աշխատանքները՝ 2020 թ. հոկտեմբերից, ավարտվել է 2023 թ. հունվարին:
Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով: Ընդհանուր առմամբ դպրոցի կառուցմանը տրամադրվել է 1,391,580.8 հազար դրամ: Բացի կառուցումից դպրոցը նաև նոր գույքով է հագեցվել, որի համար հատկացվել է 35,805.6 հազ. դրամ:
Շենքային պայմանները համապատասխանում են ժամանակակից կրթական պահանջներին: Դպրոցն ունի նաև բարեկարգված՝ կանաչապատ և ասֆալտապատ բակային տարածք: Նոր ուսումնական տարում դպրոցում սովորելու է 465 աշակերտ:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարվա սեպտեմբերի 1-ին Երևանում բացվել է հիմնովին վերակառուցված 3 դպրոց, այդ դպրոցներն են՝ Երևանի թիվ 55 հիմնական դպրոցը, թիվ 116 հիմնական դպրոցը, թիվ 18 հիմնական դպրոցը, որի միայն դիմապատն է պահպանվել որպես մշակութային արժեք:

Реконструированная начальная школа №116 Еревана вновь открылась | Новости | ATDF
План строительства 300 школ и 500 детских садов вообще не образовательный, это план обеспечения вечности нашей государственности.
Премьер-министр РА Никол Пашинян совершил экскурсию по построенным школам республики и ознакомился с выполненными работами.
Первой остановкой премьер-министра стала ереванская начальная школа №116, построенная в рамках «Программы повышения сейсмической безопасности» школ, реализуемой правительством РА и Азиатским банком развития, через ФТРА. Проектирование школы началось в 2019 году. с февраля строительные работы: 2020 г. с октября, закончился в 2023 году. в январе.
Строительные работы проводились на средства Азиатского банка развития. Всего на строительство школы было выделено 1 391 580,8 тысяч драмов. Помимо строительства, школа была оснащена и новым имуществом, на что было выделено 35 805,6 тыс.  АМД.
Условия строительства отвечают современным образовательным требованиям. Школа также имеет благоустроенную, зеленую и асфальтированную дворовую территорию. В новом учебном году в школе будут учиться 465 учеников.
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян отметил, что 1 сентября этого года в Ереване открылись 3 полностью реконструированные школы, это: Ереванская начальная школа №55, Начальная школа №116, Начальная школа №18, только передняя стена которого сохранилась как памятник культуры.